کپسولیت چسبنده کتف و شانه

14 آبان 1396
نویسنده :  

کپسولیت چسبنده کتف و شانه. آیا یک توافق جامع در این موضوع وجود دارد؟ یک بررسی جامع

خلاصه

کپسولیت چسبنده کتف و شانه[1](ACS) یک عارضه شایع خود به خود محدود شونده است که از طریق درد ناتوان کننده و حرکات محدود شده مشخص می شود. پاتوبیولوژی کپسولیت چسبنده کتف و شانه  به خوبی مشخص نشده است و از لحاظ بالینی از طریق مراحل درد و سفتی مشخص می‌شود و در نهایت اغلب بیماران هرگز به طور کامل بهبود نمی‌یابند. با این حال توافقی در مورد روش های در دسترس درمان برای کپسولیت چسبنده کتف و شانه وجود ندارد. هدف این مقاله بحث و توسعه روش های مورد توجه برای مدیریت مراحل کپسولیت چسبنده کتف و شانه  است.

روش ها:

بررسی اصطلاحی انجام شد و دستورالعمل های  لازم برای درمان بالینی کپسولیت چسبنده کتف و شانه برای پزشکان و همینطور برای متخصصان مراقبت های بهداشتی تهیه شد.

نتایج:

داروهای ضد التهابی, استروئید و یا تزریقات هیالورونات و فیزیوتراپی تکیه گاه اصلی مدیریت احتیاطی در درمان کپسولیت چسبنده کتف و شانه است که هم به تنهایی در مراحل ابتدایی و هم در ترکیب با دیگر روش های درمان در مراحل بعدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مرحله بعدی درمان کپسولیت چسبنده کتف و شانه شامل مداخله جزئی و متوسط از جمله بلاک عصبی سوپراکپسولار, آرتروگرافی اتساعی و دستکاری به همراه بیهوشی می‌باشد. به منظور جلوگیری از عوارض مداخلات کور[2] در درمان کپسولیت چسبنده کتف و شانه, آزادسازی کپسولی از طریق آرتروسکوپی به تدریج به صورت مرسوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. و در موارد شدید یک گزینه مفید است.

نتیجه گیری:

روش های مختلف مدیریت احتیاطی در درمان کپسولیت چسبنده کتف و شانه و به تدریج آزادسازی از طریق جراحی بیشتر مورد استفاده قرار گرفت. با این حال اغلب انتخاب های بالینی برای درمان کپسولیت چسبنده کتف و شانه بیشتر براساس تجارب شخصی و آموزش است تا شواهد منتشر شده.

کلید واژه ها: کپسولیت چسبنده, کتف وشانه, درمان

مقدمه:

کپسولیت چسبنده کتف و شانه یک بیماری شایع است که از طریق درد ناتوان کننده و حرکات محدود شونده مشخص می شود. نویاسر در سال ۱۹۴۵ پیشنهاد داد که اصطلاح "کپسولیت چسبنده" بهتر می تواند چسبندگی – پاتولوژیکی بین چین بغلی و گردن استخوان بازو را توضیح دهد و اصطلاح اشتباه شانه یخ زده می بایست از لغت نامه پزشکی حذف شود. اصطلاح شانه یخ زده[3](FS) در سال ۱۹۳۴ توسط کادمن ابداع شد با این حال این دوپلی بود که در سال ۱۸۹۶ یک عارضه بالینی با خصوصیات  مشابه کپسولیت چسبنده کتف و شانه  را شرح داد و آن را periarthrite scapulohumerale نامید. این عارضه سندروم شانه یخ زده و انقباض کتف و شانه[4] هم نامیده می‌شود. اصطلاحات مختلف برای شرح بیماری  کپسولیت چسبنده کتف و شانه وجود دارد که به این علت است که درک کمی از پاتولوژی و سبب شناسی کپسولیت چسبنده کتف و شانه صورت گرفته است. بونکر یک اصطلاح موقت برای کپسولیت چسبنده کتف و شانه تعریف کرده است به نام HGAC که مخفف سندروم "humeroglenoid acromioclavicular" است که برای پزشکان و بیماران کاملا گیج کننده است. انجمن شانه و آرنج آمریکا[5] (ASES) یک تعریف جامع از کپسولیت چسبنده کتف و شانه ارائه کرده است بدین شرح: عارضه ای که از طریق محدودیت عملکردی حرکت شانه فعال و غیر فعال مشخص می شود که برای تشخیص این بیماری کپسولیت چسبنده کتف و شانه عکس های رادیوگرافی مفصل گلونوهومر اساسا مرسوم است.

اپیدمیولوژی  سبب شناسی  پاتوفیزیولوژی

کپسولیت چسبنده کتف و شانه در ۲ تا ۵ درصد افراد معمولی و تا ۲۰ درصد در بیماران دیابتی رخ  می دهد. کپسولیت چسبنده کتف و شانه بیشتر در زنان ۴۰ تا ۶۰ ساله شایع است و در یک چهارم بیماران بیماری کپسولیت چسبنده کتف و شانه دوسویه است. کپسولیت چسبنده کتف و شانه به صورت اولیه به صورت بدون علت و به صورت ثانویه  به علت عوامل مستعد کننده است که به صورت ذاتی, بیرونی و سیستمیک طبقه بندی می‌شود. شایع ترین عامل مستعد کننده که به کپسولیت چسبنده کتف و شانه ‌منجر می شود دیابت نوع یک است که شیوع آن در بیماران دیابتی بین ۱۰ تا ۳۶ درصد است. بیماری های دیگر که باعث کپسولیت چسبنده کتف و شانه می‌شود شامل بیماری های قلبی, بیماری ریوی, بیماری و حمله پارکینسون, کم کاری تیروئید, پرکاری تیروئید, اسکلروئید, بیماری دوپویترن یا جراحی غیر – شانه ای قبلی شامل جراحی قلب, قفسه سینه, جراحی گردن یا جراحی مغز یا آسیب شانه با عنوان جراحت روتاتور کاف می باشد.

پاتوفیزیولوژی کپسولیت چسبنده کتف و شانه مشخص نیست. بدون علت خاصی به عنوان یک واکنش التهابی در کپسول شانه شروع می شود. حضور سایتوکاین ها در بیماری  کپسولیت چسبنده کتف و شانه مدرکی برای یک فرآیند خود ایمن احنمالی است که با وجود این از لحاظ سبب شناسی و ارتباطی اثبات نشده است. پس از تکثیر فعال فیبروبلاستیک در کپسول کتف و شانه فیبروبلاست ها شروع به تبدیل به میوفیبروبلاست می کنند که منجر به انقباض التهابی, هیپرپلازی کپسولی و کاهش فیبروزی حجم کپسول و محدودیت حرکات گلونوهومرال می شود. درد و کاهش میزان حرکت[6] (ROM) ازاصلی ترین علائم  کپسولیت چسبنده کتف و شانه است که همگی در طول دوره کپسولیت چسبنده صورت می پذیرد. علائم کپسولیت چسبنده کتف و شانه می تواند به مدت ۱۲ تا ۲۴ ماه ادامه یابد. جالب است که ۱۰ درصد بیماران مبتلا به  کپسولیت چسبنده کتف و شانه هرگز به طور کامل ROM ‌ آنها بهبود نمی یابد. اگرچه این کاهش حرکتی به ندرت باعث محدودیت عملکردی بیماران مبتلا به کپسولیت چسبنده کتف و شانه می شود.

 

 

[1] Adhesive capsulitis of the shoulder

[2] Blind intervention

[3] Frozen Shoulder

[4] Contracture of shoulder

[5] The American Shoulder and Elbow Society

[6] Decreased range of motion

539 مشاهده
Super User

لورم ایپسوم متنی است که ساختگی برای طراحی و چاپ آن مورد است. صنعت چاپ زمانی لازم بود شرایطی شما باید فکر ثبت نام و طراحی، لازمه خروج می باشد.

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

تماس و پشتیبانی

  • آدرس : شیخ بهایی جنوبی, بلوار ازادگان,  نبش خیابان 21 شرقی, پلاک ۱۳, واحد 1
  • تلفن : 
  • تلگرام  :  09301992533
  • همراه مطب : 09035863359  
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها در سایت رضایت شما را از کوکی ها نشان می دهد. سیاست کوکی من از کوکی ها استفاده می کنم. قبول کردن